- Produktbeskrivelse
Bambussokker? Hvad er nu det for noget?
Godt spørgsmål. Hvis det altså er det du tænker :o)
Sorte bambussokker
Forskel på bomuld og bambus?
Der er mange der spørger, hvad forskellen er på bomuld- og bambussokker. De to største forskelle er: blødhed og slidstyrke.
Bambussokker er MEGET bløde og behagelige at have på fødderne. Vores bomuldssokker er også både bløde og behagelige, men bambus er et virkelig blødt materiale.
Desværre er bambussokkerne ikke helt så slidstærke som bomuldssokkerne, så holdbarheden er lidt kortere. Men dette opvejes af den ekstra komfort.
Materiale: 75% bambus viskose, 20% polyester, 5% elastan - Ekstra bløde- Yderligere information
Yderligere information
Størrelse 40-47 - Spørgsmål til produktet?
- Spørgsmål til varen?
- Bedømmelser
- Førstehånds indtrykket efter en uges brug af bambussokker, er en elastisk, blødt, og komfortabel sok, der sidder solidt på foden. For mine diabetes ben er elastikken dog lidt for stram og sokken er lige før den reducerer det vigtige returløb fra foden. Helhedsindtrykket giver dog stadig 5 stjerner, men det er meget for tidligt til, at give nogen som helst holdbarheds indtryk - det må komme siden.
- God pasform. Man skal måske vænne sig til det der bambus. Her til start føles fødderne fugtige/glatte. Sokkerne er helt tørre, når jeg tager skoene af, så det nok bare en vanesag.
- Super dejlige sokker.ingen svedige fødder i sikkerhedssko efter 12 timers arbejde.
- Behagelig strømpe har andre bambus sokker, så derfor skulle jeres prøves. Bambus sokker er lige mig bløde og lækker. Jeg syntes jeres er meget tynde og nervøs for de ikke holde lige så godt som dem jeg har. Men det må tiden vise.
- Utrolig behagelig og god bambus-sok til prisen! :)
Pasformen 40-47, men de passer min 42,5 rigtig godt og føles ikke for støre. - Utrolig behagelig og god bambus-sok til prisen! :)
Pasformen 40-47, men de passer min 42,5 rigtig godt og føles ikke for støre. - Dejlige at have på. Før har jeg aldrig tænkt på mine fødder som andet end nogle grimme stødere der forneden, der skulle bære mig, og som var svære at finde pæne sko til. Nu går mine tanker derned op til 5 gange om dagen, hvor jeg mærker efter, fordi det føles SÅ dejligt - nærmest luxuriøst.
- Bløde, lækre og gode til varme tæer!
- Fin og virkelig blød oplevelse. Har lidt samme indtryk som med andre "ikke-bomuld"-sokker, at de virker tyndere og mere syntetiske, i mangel af bedre ord for det.
Bruger 42.5 normalt og jeg må indrømme at de til min smag er lige rigeligt lange op af benet, men det er naturligvis en smagssag - Helt suveræne! God og lynhurtig service fra sortesokker.dk. Super kvalitet og fantastiske at have på. Skal i fremtiden kun have sortesokker.dk på :)
- Det er de bedste sokker i hele verden, mine børn og børnebørn elsker dem simpelt hen
- Hejsa, super godt produkt. Dejlige at have på, jeg prøvede at vise dem til min mor og hun blev også glad for dem.
- jeg har smidt dem ud de er alt for stramme i skaftet og for løse i foden spild af penge
- Meget meget lækre sokker
- Gode bløde strømper der kom dagen efter jeg bestilte
- Jeg har købt bambussokkerne før, og vil gøre det igen. Jeg er stor fan af sokkerne og jeres koncept.
- Bløde og lækre. Et hit
- Behagelige strømper. I mangler en komfort model med mindre elastik i skaftet. Stort minus er holdbarheden - kan slide hul på et par efter 1 dags brug!
- Det er nogle af de bedste sokker, jeg nogensinde har ejet. Nu røg alle de gamle ud til deres fordel. De kan varmt anbefales
- Fantastiske bløde og lækre sokker.
Nu har de erstattet mine andre sorte sokker. - God kvalitet.
- dejlige og bløde sokker.
virker som god kvalitet, men er lige startet med at bruge dem, så tiden vil vise hvor længe de holder. - Gode sokker
- Super, personlig service - glimrende produkt!
- Ikke flere sure sokker ????
- Dejlige bløde og behagelige. Virkelig et godt produkt.
- god produkt
- Dejlige bløde og behagelig at have på.
- Rigtig lækker strømper, dejlig bløde ????